Prawo jest po Twojej stronie. Porady prawne On-line Leszek PorębaPytanie Użytkownika:

Kiedy muszę uiścić podatek od kupna lub sprzedaży w Internecie?

Zdarza się, że kupuję i sprzedaję różne rzeczy przez Internet. Nie posiadam żadnego sklepu internetowego ani nie robię tego zawodowo. Słyszałam ostatnio, że od kupionych czy sprzedanych rzeczy w Internecie należy zapłacić podatek. Czy to prawda?

Ewa

Należy zapłacić podatek od rzeczy zakupionych w sieci kiedy są one sprzedawana jako nowe rzeczy tj. takie które posiadasz nie dłużej niż pół roku od dnia zakupu. Podatek wynosi wtedy 19 % różnicy między ceną nabycia a sprzedaży. Należy go zapłacić we właściwym Urzędzie Skarbowym ale trzeba pamiętać o wpisaniu dochodu w rocznym rozliczeniu PIT. W razie sprzedaży rzeczy używanych tj. takich w których posiadaniu jesteś dłużej niż pół roku od dnia zakupu, podatku się nie płaci.

Jeżeli chodzi o zakup rzeczy przez Internet, podatek należy zapłacić gdy cena przekracza tysiąc złotych. W takim wypadku w Urzędzie Skarbowym należy złożyć deklarację PCC-3.

Podstawa prawna:

Ustawa z 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9 pkt 6 Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dane kontaktowe